78. rocznica zakończenia II wojny światowej.

78 lat temu zakończyła się II wojna światowa w Europie. 8 maja w całym kraju odbywają się uroczystości upamiętniające bohaterów broniących ojczyzny i tych, którzy przyczynili się do przywrócenia pokoju. Oficjalnych obchodów nie zabrakło również w Gdyni. Odbyły się one na Cmentarzu Wojennym w Redłowie.

W maju 1945 roku III Rzesza podpisała akt bezwarunkowej kapitulacji, co dla Europy oznaczało koniec trwającej niemal 6 lat wyniszczającej i przerażającej wojny. W Gdyni pamiętamy o tym ważnym wydarzeniu. Uroczystości z okazji 78. rocznicy zakończenia II wojny światowej odbyły się w poniedziałek, 8 maja przy pomniku Obrońców Wybrzeża na Cmentarzu Wojennym w Redłowie.

W obchodach wzięli udział m.in.: samorządowcy, przedstawiciele Marynarki Wojennej oraz mieszkańcy. Uroczystość rozpoczęła się od odśpiewania hymnu narodowego. Następnie okolicznościowe przemówienie wygłosił Jakub Ubych – wiceprzewodniczący Rady Miasta Gdyni.

– II wojna światowa to jeden z najtragiczniejszych okresów w historii współczesnego świata. Nasz naród  wykazał się w tym czasie wielką odwagą. To był także okres, z którego mieliśmy wyciągnąć wnioski. W 1939 roku, kiedy wybuchła wojna, wierzyliśmy, że kraje sojusznicze staną za nami murem. Stało się jednak inaczej. To dowód na to, jak ważne jest posiadanie silnej armii. Nie można o tym zapominać we współczesnym świecie. Szczególnie teraz należy pamiętać o tym, jak niestabilne są czasy i co dzieje się na arenie międzynarodowej. Za naszą granicą trwa wojna. Wyciągajmy z tego wnioski – mówił wiceprzewodniczący Rady Miasta Gdyni.