Biblioteka butikowa – tutaj Chwarzno-Wiczlino wypożycza książki

Mieszkańcy Chwarzna-Wiczlina od teraz mogą korzystać z nowej wypożyczalni. To tzw. biblioteka butikowa, czyli niewielki punkt obok sąsiedzkiej przystani, w którym uda się wypożyczyć książki z kilkutysięcznego zbioru, zgodnie z najważniejszą biblioteczną funkcją. Nowa lokalizacja w budynku ZSO nr 8 przy ul. Wiczlińskiej 50A jest już oficjalnie otwarta.

Gdynianie z tej części miasta długo czekali na własną bibliotekę – teraz mogą już wypożyczać i oddawać książki (i nie tylko) z miejskiej biblioteki w swoim sąsiedztwie. Biblioteka Butikowa, czyli mniejszy od standardowych wypożyczalni punkt jest otwarty od piątku, 1 września w budynku ZSO nr 8 przy ul. Wiczlińskiej 50A.

Biblioteka w sąsiedzkim centrum dzielnicy

Co znajdziemy wewnątrz? Punkt biblioteczny działa tuż obok Przystani Sąsiedzkiej Wiczlińska 50Aauli teatralnej czy hali sportowej – czyli nowego centrum aktywności dla mieszkańców Chwarzna-Wiczlina. Na półkach pomieścił się zbiór liczący około 3,5 tysiąca książekplanszówek czy audiobooków, a kolejne są dosłownie na wyciągnięcie ręki, w magazynach Biblioteki Gdynia, skąd mogą trafić do tego punktu na zamówienie czytelników.

– To bardzo dobry czas dla Biblioteki Gdynia. Tylko ostatni rok to otwarcie całkowicie wyjątkowej przestrzeni przy ul. Łowickiej, dzisiaj jesteśmy na Wiczlinie, a już za miesiąc zaprosimy do nowej siedziby na Witominie. Biblioteki to przestrzenie, które przyciągają do siebie gdynianki i gdynian w każdym wieku – mówi prezydent Gdyni, Wojciech Szczurek.

– Spełnia się marzenie mieszkańców Chwarzna-Wiczlina. Do Przystani Dzielnicowej, auli teatralnej, hali sportowej, które już teraz stanowią część ZSO nr 8 nazywanego „białą szkołą” dołącza biblioteka. Bardzo wyjątkowa, ponieważ butikowa, wpisująca się w świadomie rozwijaną przestrzeń dla mieszkańców – mówi Jakub Ubych, wiceprzewodniczący Rady Miasta Gdyni.

– Wraz z Biblioteką Butikową przenosimy do nowej przestrzeni siedzibę Rady Dzielnicy, która będzie dostępna w najbardziej rozpoznawalnym miejscu Chwarzna-Wiczlina – dodaje Sebastian Gańczak, przewodniczący Rady Dzielnicy Chwarzno-Wiczlino.

Jakub Ubych, Natalia Gromow, Wojciech Szczurek i Sebastian Gańczak pozują do zdjęcia w Bibliotece Butikowej, za nimi regały z książkami

Nowa Biblioteka Butikowa. Na zdjęciu, od lewej strony: Jakub Ubych – wiceprzewodniczący Rady Miasta Gdyni, Natalia Gromow – dyrektorka Biblioteki Gdynia, Wojciech Szczurek – prezydent Gdyni oraz Sebastian Gańczak, przewodniczący Rady Dzielnicy Chwarzno-Wiczlino, fot. Tomasz Kamiński

Skrojona pod potrzeby

Pierwsi mieszkańcy skorzystali z Biblioteki Butikowej tuż po jej oficjalnym otwarciu, wychodząc z kilkoma książkami na ostatnie dni wakacji. Pomimo ograniczonej przestrzeni, nie brakuje ciekawych pozycji, tym bardziej, że kolejne czekają na wspomniane zamówienia przez internetowy katalog.

Gurpa osób stoi przy ladzie, Biblioteka Butikowa, książki na półkach i regałach

Pierwsi mieszkańcy w piątek skorzystali z wypożyczalni, fot. Kamil Złoch

– Wydaje mi się, że na naszą dzielnicę wystarczy właśnie taka wypożyczalnia, nawet bez miejsca, żeby usiąść, ale po prostu wypożyczyć i wyjść. (…) No i jest naprawdę duży wybór książek, fantastyka, jeśli ktoś lubi – kryminały, no i książki dla dzieci – mówiła pani Dominika z Chwarzna-Wiczlina, którą zapytaliśmy o opinię na temat nowej biblioteki.

Warto zaznaczyć, że o tym, co dokładnie znajdzie się na miejscu zdecydowali sami czytelnicy z Chwarzna-Wiczlina, zabierając wcześniej głos w ankietach.

– Mamy tu 3 tysiące zbiorów, które są dostępne od ręki, natomiast kolejne 10 tysięcy jest w magazynie i będzie można je wypożyczać, zamawiając je u bibliotekarza. Książki będą tutaj przyjeżdżać i czekać na czytelnika, a czytelnik dostanie powiadomienie mailem, że książka jest już do odbioru. Mieliśmy też ankietę, gdzie mieszkańcy Wiczlina wypowiadali się na temat tego, co chcą czytać i, co ciekawe, jest tu trochę inaczej niż w naszych innych bibliotekach – wyjaśnia Natalia Gromow, dyrektor Biblioteki Gdynia.


Zajrzyj w wolnym czasie

Kiedy można odwiedzić Bibliotekę Butikową? W dniu otwarcia wyjątkowo będzie ona czekać w innych godzinach: od 12:00 do 19:00, ale od najbliższego poniedziałku (4 września) będzie funkcjonować od poniedziałku do piątku, w stałych godzinach:

  • Poniedziałki – 11:00 – 19:00;
  • Wtorki – 10:00 – 18:00;
  • Środy – 12:00 – 16:00;
  • Czwartki – 10:00 – 18:00;
  • Piątek – 9:00 – 16:00.