Świętujemy Dzień wolności i praw obywatelskich

4 czerwca to ważna i symboliczna data. To tego dnia w 1989 roku odbyły się pierwsze częściowo wolne wybory, w których Polacy zagłosowali na Komitet Obywatelski „Solidarność” i dzięki temu zdecydowali o przełomie ustrojowym. Tę niezwykle radosną rocznicę razem z mieszkańcami Gdyni świętowali gospodarze miasta, m.in.: prezydent Wojciech Szczurek, wiceprezydentka Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Michał Guć, przewodnicząca Rady Miasta Gdyni Joanna Zielińska, wiceprzewodniczący RMG Jakub Ubych oraz radni. Po uroczystym złożeniu kwiatów przed pomnikiem Polski Morskiej gdynianie ustawili się do wspólnej fotografii.

Dziś świętujemy w wielu miastach Polski. 4 czerwca w 1989 roku odbyły się wybory, w których po raz pierwszy po wojnie Polacy głosowali bez konieczności wyboru tylko jednej listy. Te wybory były przełomowym momentem walki o wolność człowieka i obywatela, o prawo do życia w demokratycznym państwie. Dały początek dynamicznemu rozwojowi naszego kraju, stworzyły warunki dla oddolnych inicjatyw obywatelskich.

Dzień wolności i praw obywatelskich wspólnie świętowaliśmy również w Gdyni. Na uroczystości przed pomnikiem Polski Morskiej pojawiły się tłumy. Mieszkańcy z biało-czerwonymi chorągiewkami przyszli, żeby tego dnia być razem. Pokazać naszą jedność i siłę obywatelską. Bo data 4 czerwca – na stałe zapisana w historii naszego kraju – jest godna uczczenia i wspólnego świętowania.

– To z jednej strony wspomnienie bardzo ważnej historycznej daty, ale też święto wolności i praw człowieka. Wolność nie jest nam dana raz na zawsze. Musimy o nią zabiegać, musimy się o nią troszczyć i o niej przypominać – mówi prezydent Gdyni Wojciech Szczurek.

– Postanowiliśmy dziś zaprosić gdynian na skwer Kościuszki przy pomniku Polski Morskiej, zaproponować okolicznościową przypinkę i zaprosić do wspólnego świętowania. Złożyliśmy kwiaty, a potem zrobiliśmy rodzinne zdjęcie – dodaje Joanna Zielińska, przewodnicząca Rady Miasta Gdyni.

Po krótkich przemowach przed pomnikiem złożono wiązanki. Wśród nich znalazły się kwiaty m.in. od przedstawicieli miasta, Henryki Krzywonos-Strycharskiej, senatora RP Sławomira Rybickiego, Polskiej Lewicy, Związku Piłsudczyków Rzeczpospolitej Polskiej z okręgu pomorskiego, Polski 2050 Szymona Hołowni, gdyńskiego Centrum Aktywności Seniora, Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 2, II Liceum Ogólnokształcącego im. A. Mickiewicza, Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 3 oraz V Liceum Ogólnokształcącego im. płk. S. Dąbka.

za: Gdynia.pl / Foto: Michał Puszczewicz