Awansowali i odebrali nagrody. Gdyńska policja świętuje

Kilkadziesiąt awansów na wyższe stopnie służbowe, nagrody od prezydenta Gdyni, komendanta miejskiego i komendanta wojewódzkiego, a wreszcie – Medal im. podkomisarza Andrzeja Struja. W poniedziałek gdyńscy policjanci świętowali i odebrali wyróżnienia w Konsulacie Kultury. To dla nich podsumowanie ostatniego roku służby.

Jak co roku, 24 lipca policjanci w całym kraju symbolicznie świętują swój dzień. Ich dowódcy przy tej okazji postanawiają wręczyć im w oficjalnej formie wyczekane awanse i nagrody, czyli rzeczy, które motywują do dalszej pracy i potwierdzają, że ich służba ma sens. 

Nie inaczej było w Gdyni – w poniedziałek reprezentacji wszystkich gdyńskich komisariatów policji (sześć jednostek: Śródmieście, Redłowo, Chylonia, Karwiny, Oksywie, Chwarzno) i komendy miejskiej spotkali się w Konsulacie Kultury.

Żebyście zawsze (…) mogli wrócić do swoich domów

Oprócz komendanta miejskiego, inspektora Sławomira Pachury, udział w symbolicznej uroczystości wziął też inspektor Bogusław Ziemba, pierwszy zastępca komendanta wojewódzkiego. Na sali zasiadło kilkudziesięciu czynnych funkcjonariuszy policji z Gdyni, przedstawiciele emerytowanych policjantów i policyjnych związków zawodowych, samorządu czy innych służb mundurowych.

– Dziękuję wam za trud i serce, które wkładacie każdego dnia w realizację naszych niełatwych zadań. Służba z wami to wielki zaszczyt i honor. Gratuluję wam odznaczeń, awansów i wyróżnień, życzę satysfakcji z dobrze pełnionej służby i pracy. Życzę spełnienia marzeń związanych ze służbą zawodową, jak i tych prywatnych. I życzę, żebyście zawsze, po każdej służbie, mogli szczęśliwie wrócić do swoich domów – podkreślił w swoim oficjalnym wystąpieniu insp. Sławomir Pachura, komendant miejski policji w Gdyni.

Po przemowach przyszła pora na wyczekiwaną część – awanse na wyższe stopnie służbowe na scenie odebrało łącznie kilkudziesięciu funkcjonariuszy i funkcjonariuszek z różnych gdyńskich jednostek.

Awanse na wyższe stopnie - jeden z motywatorów do dalszej służby w policji. Awansowanym gratulował Komendant Miejski Policji z Gdyni, insp. Sławomir Pachura (na zdjęciu z lewej), fot. Kamil Złoch

Awanse na wyższe stopnie – jeden z motywatorów do dalszej służby w policji. Awansowanym gratulował Komendant Miejski Policji z Gdyni, insp. Sławomir Pachura (na zdjęciu z lewej), fot. Kamil Złoch

Za bezpieczeństwo gdynian – nagrody prezydenta

Kilkoro policjantów służących na co dzień w szeregach gdyńskiego garnizonu odebrało także specjalne nagrody przyznane im przez prezydenta Gdyni. To już lokalna tradycja, dzięki której raz w roku samorząd wyróżnia mundurowych indywidualnie, za wzorowe wypełnianie obowiązków służbowych na rzecz bezpieczeństwa mieszkańców Gdyni. W imieniu Wojciecha Szczurka gratyfikacje wręczał Jakub Ubych, wiceprzewodniczący Rady Miasta Gdyni.

– Nie ma większego poświęcenia, jak służba dla drugiego człowieka w celu zapewnienia mu bezpieczeństwa. Gdyńskie policjantki i policjanci to osoby, które każdego dnia udowadniają, czym jest odpowiedzialność za drugiego człowieka. W imieniu wszystkich mieszkańców Gdyni pragnę podziękować za codzienną służbę, uczestnictwo w życiu miasta i otwartość na współpracę w wielu inicjatywach. Za nami kolejny trudny rok, jednak dzięki wspólnemu szukaniu rozwiązań jestem przekonany, że udało się zwycięsko zmierzyć z wyzwaniami – mówił Jakub Ubych, wiceprzewodniczący Rady Miasta Gdyni.

Nagrody przyznane policjantom przez prezydenta Gdyni wręczył w imieniu Wojciecha Szczurka wiceprzewodniczący Rady Miasta Gdyni, Jakub Ubych (na zdjęciu z lewej), fot. Kamil Złoch

Nagrody przyznane policjantom przez prezydenta Gdyni wręczył w imieniu Wojciecha Szczurka wiceprzewodniczący Rady Miasta Gdyni, Jakub Ubych (na zdjęciu z lewej), fot. Kamil Złoch

Przedstawiciel prezydenta jednocześnie sam odebrał też w jego imieniu na scenie oficjalne podziękowania za współpracę od komendanta miejskiego policji w Gdyni, którymi Sławomir Pachura wyróżnił podczas Święta Policji też m.in. komendanta wojewódzkiego policji w Gdańsku (odebrał insp. Bogusław Ziemba, pierwszy zastępca komendanta wojewódzkiego), wiceadmirała Krzysztofa Jaworskiego – dowódcę Centrum Operacji Morskich – Dowództwa Komponentu Morskiego Marynarki Wojennej RP i Akademię Marynarki Wojennej w Gdyni (odebrał w imieniu rektora uczelni dziekan, kmdr dr hab. Bartłomiej Pączek).

Jakub Ubych, wiceprzewodniczący Rady Miasta Gdyni odbiera podziękowania za współpracę od Komendanta Miejskiego Policji w Gdyni, insp. Sławomira Pachury, fot. Kamil Złoch

Jakub Ubych, wiceprzewodniczący Rady Miasta Gdyni odbiera podziękowania za współpracę od Komendanta Miejskiego Policji w Gdyni, insp. Sławomira Pachury, fot. Kamil Złoch

Podczas uroczystości gratulacje i owacje od zgromadzonych za otrzymanie wyjątkowego odznaczenia – Medalu im. podkomisarza Andrzeja Struja – otrzymał bohater jednej z wymagających interwencji, młodszy aspirant Wiesław Skotzke.

Młodszy aspirant Wiesław Skotzke (na zdjęciu) z komisariatu na Oksywiu. Funkcjonariusz został odznaczony medalem im. podkomisarza Andrzeja Struja za podjęcie skutecznej interwencji z narażeniem własnego życia, fot. Kamil Złoch
Młodszy aspirant Wiesław Skotzke (na zdjęciu) z komisariatu na Oksywiu. Funkcjonariusz został odznaczony medalem im. podkomisarza Andrzeja Struja za podjęcie skutecznej interwencji z narażeniem własnego życia, fot. Kamil Złoch

Policjant z Oksywia późną jesienią ubiegłego roku podjął się powstrzymania próby samobójczej, której po zmroku, w wodach zatoki próbował dokonać jeden z mieszkańców Gdyni. W niskiej temperaturze, przy wysokich falach funkcjonariusz ostatkiem sił wyciągnął z wody na brzeg nieprzytomnego już mężczyznę, ratując mu życie. 

Przypomnijmy, że wcześniej to wyjątkowe, ogólnopolskie wyróżnienie dla policjantów podejmujących interwencje z narażeniem własnego życia lub zdrowia otrzymał także inny mundurowy z Gdyni– Arkadiusz Sarnowski.