Biało-czerwone flagi w rękach gdynian

11 listopada na ulicach i w domach nie może zabraknąć biało-czerwonych barw . Z tej okazji mieszkańcom Gdyni wręczono kilkaset narodowych flag. Wszystko z ramach akcji Radia Gdańsk. W Parku Centralnym flagi gdynianom rozdawali m.in. samorządowcy. Później gościli oni również na antenie radia.

Gdynia będzie uroczyście świętuje 105. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. 11 listopada odbędzie się szereg wydarzeń dla mieszkańców, a miasto wypełni się barwami narodowymi. Tego dnia warto wywiesić biało-czerwoną flagę przed domem, w oknie czy na balkonie lub zabrać ją ze sobą na miejską paradę.

Aby nigdzie nie zabrakło odpowiedniej oprawy, w czwartek, 9 listopada przed w Parku Centralnym, obok pomnika Piłsudskiego, rozdano gdynianom kilkaset flag w narodowych barwach. Akcję zorganizowało Radio Gdańsk. Flagi wręczali mieszkańcom m.in.: Wojciech Szczurek – prezydent Gdyni, Joanna Zielińska – przewodnicząca Rady Miasta Gdyni, Jakub Ubych – wiceprzewodniczący Rady Miasta Gdyni czy radny Zenon Roda.

Flagi rozdawano podczas specjalnych audycji. Gośćmi reporterki Magdaleny Manasterskiej byli gdyńscy samorządowcy. Najpierw na antenie Radia Gdańsk wypowiedział się prezydent Gdyni Wojciech Szczurek, który podkreślał, jak ważne jest to święto oraz duma z odzyskanej niepodległości, której symbolem jest Gdynia.

– Zbliża się 11 listopada. Cieszmy się tym świętem. Dekorujmy nasze mieszkania narodowymi flagami. Świętujmy radośnie. Cieszę się, że tradycja świętowania 11 listopada towarzyszy gdynianom od dawna. Tego dnia milkną spory, łączy nas solidarna duma i radość. Ponadto historia naszego miasta, które powstało w okresie II RP, dodaje nam skrzydeł. To bardzo emocjonalne – powiedział prezydent Gdyni.

Następnie gościem reporterki był Jakub Ubych – wiceprzewodniczący Rady Miasta Gdyni, który opowiedział o atrakcjach, jakie przygotowano w mieście z okazji 105. Gdyńskich Urodzin Niepodległej.

– Świętować zaczniemy już jutro, kiedy odbędą się dwie dzielnicowe parady – w Orłowie i na Chwarznie-Wiczlinie. Jednak główne obchody zaplanowano oczywiście w sobotę i wtedy będzie dziać się najwięcej. Zaczynamy na sportowo od Biegu Niepodległości. Atmosfera na pewno będzie niezwykle gorąca. Następnie rozpocznie się parada, która wystartuje przy pomniku Marszałka Józefa Piłsudskiego i podąży na skwer Kościuszki, gdzie odbędą się dalsze uroczystości. Czeka nas jeszcze jedno wyjątkowe wydarzenie – wpłynięcie „Daru Młodzieży”. Potem można się udać np. na koncert do Szkoły Muzycznej I i II stopnia albo skorzystać z atrakcji przygotowanych przez Muzeum Miasta Gdyni, Muzeum Marynarki Wojennej czy Muzeum Emigracji – mówił wiceprzewodniczący Rady Miasta Gdyni.

Natomiast o godz. 13.15 w mobilnym studio Radia Gdańsk gościła Joanna Zielińska – przewodnicząca Rady Miasta Gdyni, która mówiła na temat akcji rozdawania flag i wadze Narodowego Święta Niepodległości.

– Ludzie bardzo chętnie przyjmują flagi – przede wszystkim osoby starsze i ci, którzy mają swoje mieszkania. Oczywiście pytali też czy mogą wziąć dodatkową dla rodziny czy sąsiada. To bardzo ważne. Jest coraz większa potrzeba, aby identyfikować się z tym świętem. W końcu to najważniejsze święto narodowe w Polsce. Bardzo się cieszę, że w Gdyni jest ono tak radośnie obchodzone.