50 lat minęło. Jubileusz „Domu za Falochronem”

„Dom za Falochronem” to szczególne miejsce, wyjątkowa społeczność i niezwykłe historie. W tym roku obchodzimy 50-lecie jego istnienia. W czwartek (16.11) odbyła się uroczystość podsumowująca urodziny domu na Witominie. Wśród gości pojawili się m.in. prezydent Gdyni Wojciech Szczurek, wiceprzewodniczący Rady Miasta Gdyni Jakub Ubych oraz Teresa Królikiewicz – projektantka „Domu za Falochronem”.

30 maja 1973 roku do budynku przy ul. Chwarznieńskiej 136/138 przybyli pierwsi lokatorzy. Powitano ich wówczas chlebem, solą i kwiatami. Teraz „Dom za Falochronem” świętuje swoje 50. urodziny. Tak piękny jubileusz wymagał szczególnej oprawy, dlatego już od maja br. w Gdyni odbywały się wydarzenia przygotowane przez kilka miejskich instytucji: Muzeum Miasta Gdyni, Laboratorium Innowacji Społecznych, Agencję Rozwoju Gdyni, Gdyńską Szkołę Filmową i Gdyńskie Centrum Filmowe oraz Spółdzielnię Mieszkaniową „Senior”.

W programie urodzinowych obchodów znalazły się m.in. prelekcje, spacery architektoniczne po Witominie, spotkania z seniorami, a nawet piknik w ogrodzie „Domu za Falochronem”.

Ostatnie wydarzenie z cyklu odbyło się w czwartek, 16 listopada w Gdyńskim Centrum Filmowym. Seniorów przywitał Piotr Killman, prezes zarządu SM „Senior”. Wśród gości pojawili się m.in. prezydent Gdyni Wojciech Szczurek, wiceprzewodniczący Rady Miasta Gdyni Jakub UbychBożena Zglińska, dyrektor Centrum Aktywności Seniora oraz architekt Teresa Królikiewicz, która zaprojektowała „Dom za Falochronem”. Uroczystość poprowadziła Monika Listwoń z Laboratorium Innowacji Społecznych i Marcin Szerle z Muzeum Miasta Gdyni.

Na zdj. doktor Jadwiga Titz-Kosko na tle budynku mieszkalnego „Za Falochronem”, około 1977 r.

Na zdj. doktor Jadwiga Titz-Kosko na tle budynku mieszkalnego „Za Falochronem” (ok. 1977 r.). Fot. nieznany / Muzeum Miasta Gdyni

– 50 lat temu powstała jedna z najbardziej nowoczesnych placówek, która łączyła w sobie z jednej strony miejsce pobytu osób, które wymagają opieki, a jednocześnie była połączona ze szpitalem reumatologicznym, domem pomocy społecznej. To wszystko sprawiło, że od samego początku, w bardzo trudnych czasach, doktor Titz-Kosko, legendarna postać, która ten dom budowała, stworzyła placówkę na miarę standardów europejskich i światowych – mówi Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni.

Podczas czwartkowej uroczystości zaprezentowano również fragment krótkometrażowego filmu dokumentalnego pt. „Za Falochronem”. Jego reżyserem jest Kacper Gocławski, student Gdyńskiej Szkoły Filmowej. Cały dokument będziemy mogli obejrzeć już wkrótce na stronie GSF.

Część wydarzeń w ramach 50. urodzin „Domu za Falochronem” była współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020.