Na Witomino wrócił Bieg im. Zaruskiego

Po przerwie wrócił tradycyjny Bieg im. Zaruskiego organizowany przez Szkoła Podstawowa nr 12 w Gdyni. Planowaliśmy już jesienią 💪🏆 Cel na przyszły rok zaprosić całe #Witomino.

Dziękuję za zaangażowanie wszystkich ❗ Największe brawa dla uczestników 🏆

Szczególne uznania dla chłopca z klasy 1, który zrezygnował z walki o czołową lokatę, ponieważ został pomóc koledze… który się przewrócił. MEGA POSTAWA 🏆

Dzięki za pomoc Gdyńskie Centrum Sportu, a także MTM który pomogli w transporcie

Koszykarskie jubileusze za nami. Trwa walka o kolejny medal

Wielkie święto basketu odbyło się wtorkowego wieczoru w Gdyni. Za nami jubileusz 50-lecia koszykówki Mieczysława Krawczyka i 30-lecia żeńskiej koszykówki w naszym mieście. Uroczystość odbyła się w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym.

  • 50-lecie koszykówki Mieczysława Krawczyka i 30-lecie żeńskiej koszykówki w Gdyni za nami
  • Koszykarki walczą o brązowy medal Mistrzostw Polski. W sobotę mecz w Gdyni.

Znamienici goście

Prezydent Gdyni wręcza koszulkę jubiletowi

Prezydent Gdyni wręczył jubiletowi koszykarską koszulkę z wyjątkowym numerem (fot. Agnieszka Modelska)

W tym niesamowitym jubileuszu nie zabrakło gości z najwyższego szczebla krajowego i lokalnego sportu. Obecni byli Radosław Piesiewicz – prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego oraz Grzegorz Bachański – prezes Polskiego Związku Koszykówki. Nie mogło zabraknąć Prezydenta Wojciecha Szczurka, któremu towarzyszyli wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia Bartosz Bartoszewicz, stała bywalczyni koszykarskich trybun Przewodnicząca Rady Miasta Joanna Zielińska, wiceprzewodniczący Rady Miasta Jakub Ubych oraz zastępca dyrektora Gdyńskiego Centrum Sportu Paweł Brutel.

Gospodarz Gdyni nie szczędził słów uznania dla wkładu jubilata w rozwój i pozycję gdyńskiego basketu na mapie Polski:

– Mieczysław Krawczyk, czy też jak go wszyscy z czułością nazywają, „prezes”, stał się nieodłączną częścią historii naszego miasta, Gdyni, dzięki niezrównanej pasji i oddaniu koszykówce kobiet. Od trzech dekad, możemy z dumą przyglądać się koszykarskiej drużynie, która osiąga sukcesy na europejskim poziomie. To jego zaangażowanie, determinacja i wizja doprowadziły do tego, że Gdynia zasłynęła nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie jako ważny port na mapie kobiecej koszykówki – mówił Prezydent Gdyni Wojciech Szczurek.

Szanownemu jubilatowi, który koszykówce oddał całe swoje życie, towarzyszyły najbliższe jemu sercu osoby –  małżonka Iwona oraz synowie Paweł i Łukasz z rodzinami. Nie może to dziwić. To jeden z dni, na które pracuje się całe życie. Chwil, w których łezka zakręciła się w oku nie brakowało.

50-tka „Prezesa”

Prezes podczas wypowiedzi

Mieczysław Krawczyk (fot. Agnieszka Modelska)

Wzruszenia nie ukrywał główny bohater wtorkowego wieczoru:

– Jestem bardzo szczęśliwy, że moja historia zawodowa wydarzyła się właśnie tutaj, w Gdyni. Przez cały czas miałem szczęście do ludzi, którzy towarzyszyli mi w mojej drodze – Prezesa Witkowskiego z którym współpracuję już 28 lat i wszystkich współpracowników, którymi się otaczałem. Praca w sporcie nie jest łatwa, ale nie zamieniłbym tego na nic w życiu – komentuje jubilat Mieczysław Krawczyk. – Mam nadzieję, że zawodniczki swoim sukcesem na krajowym parkiecie postawią kropkę nad „i” świętowania jubileuszu – dodaje.

Jubilata komplementował również mecenas żeńskiej koszykówki, Prezes VBW Arki Gdynia BogusławWitkowski

– Nie ma drugiego takiego człowieka w żeńskiej koszykówce, jak „Prezes Krawczyk”. To wyjątkowa osobowość i sportowy charakter. Przez te lata żył on na hali sportowej, a nieraz wpadał do domu tylko po to, żeby zmienić koszulę, spotkać się z rodziną, gdyż główne życie stanowiła dla niego koszykówka – komentował.

30 lat sukcesów w jeden wieczór

Mieczysław Krawczyk w towarzystwie Prezydenta Wojciecha Szczurka

Program tego wieczoru nie pozwolił zgormadzonym na nudę. Była to bowiem okazja nie tylko do świętowania i wspólnych rozmów o koszykówce. Tego dnia miała miejsce premiera książki napisanej o Mieczysławie Krawczyku przez znanego dziennikarza sportowego Marka Ceglińskiego. W programie wieczoru nie zabrakło uroczystych momentów, jak ceremonii wręczenia sztandaru Gdyńskiej Koszykówki, przekazania nagród „ALL-STARS” 30-lecia, a także otwarcia wystawy fotograficznej zdjęć pokazujących historię koszykówki w Gdyni. Można było zobaczyć puchary i medale, które przez ostatnie trzy minione dekady pojawiały się w klubowych gablotach.

A tych ostatnich było bez liku. Największym bez wątpienia było klubowe mistrzostwo świata (2002) oraz dwukrotne wicemistrzostwo Euroligi (2002, 2004). Wymienić należy także trzynastokrotne mistrzostwo kraju i dziesięciokrotne zdobycie Pucharu Polski. Łączny dorobek na krajowych parkietach to ponad 30 medali różnych odcieni.

Lata sukcesów nie były dziełem przypadku. To efekt schematu wypracowanego przez lata – piramidy szkoleniowej, która może służyć jako wzorzec do naśladowania dla przedstawicieli także innych dyscyplin sportowych. Nie chodzi bowiem wyłącznie o tworzenie silnej i osiągającej sukcesy drużyny seniorskiej, ale struktur klubu budowanych od podstaw.

Walka o medal w tle jubileuszu

Pamiątkowe zdjęcie z flagą z Wrocławia

Pamiątkowe zdjęcie z flagą z Wrocławia

W tle podniosłych jubileuszy odbywa się walka o kolejny medal do klubowej gabloty. W meczu o 3. miejsce koszykarki zagrają do 2 zwycięstw z 1KS Ślęzą Wrocław. Pierwszy mecz nasze zawodniczki rozegrają na wyjeździe we wtorek, 13 marca o 18.00. Drugie, być może decydujące spotkanie rozegrane zostanie w Polsat Plus Arenie Gdynia w sobotę 17 marca (18.00). W przypadku remisu i konieczności rozegrania decydującego starcia, odbędzie się ono na boisku rywalek.

O tym, jak ważna jest dla klubu piramida i szkolenie najlepiej świadczy fakt, że w najbliższy weekend GTK Gdynia rozpoczyna zmagania w finałach Młodzieżowego Pucharu Polski,  gdzie zawodniczki U19 zmierzą się w Hali Gier GCS z Enea AZS Szkołą Gortata Poznań, Szkołą Gortata Politechniką Gdańsk i MUKS Poznań.

Poniżej harmonogram meczów:

Final Four

  • GTK VBW Gdynia – Enea AZS Szkoła Gortata Poznań 16.03.2024, 10:30
  • Szkoła Gortata Politechnika Gdańsk – MUKS Poznań 16.03.2024, 13:00

Mecz o 3. miejsce

  • Przegrany Półfinału nr 1 – Przegrany Półinału nr 2 17.03.2024 10:00

Finał

  • Wygrany Półfinału nr 1 – Wygrany Półfinału nr 2 17.03.2024 12:30

Sztuka i zdrowie psychiczne. Fala Nowej Kultury w Gdyni

W sobotę, 2 marca przy ul. Derdowskiego 9–11 otwarto nową przestrzeń sztuki i ukojenia dla nastolatków i studentów. Fundacja Fala Nowej Kultury po trzech latach działalności w różnych zakamarkach Trójmiasta, znalazła przystań w centrum Gdyni. Otwarcie pierwszej, własnej siedziby było możliwe dzięki wsparciu Urzędu Miasta, który bezpłatnie użyczył fundacji lokal.

Do Gdyni nadpłynęła Fala Nowej Kultury – fundacja, która łącząc działania artystyczne i prozdrowotne działa na rzecz psychicznego dobrostanu młodych ludzi.

Według danych zebranych przez Fundację GrowSpace w Polsce w 2023 roku miało miejsce 2 139 prób samobójczych wśród młodzieży, z czego najwięcej z nich, bo aż 406 zdarzyło się w województwie pomorskim.

– Nie można przejść obok takich statystyk obojętnie – trzeba tworzyć miejsca, w której młodzież nie tylko otrzyma profesjonalne wsparcie psychologiczne, ale także, gdzie odzyska sprawczość i możliwość realnego wpływu, wzmocni swoją pewność siebie, dostanie przestrzeń na mówienie o sobie, swoich problemach i doświadczeniach. U nas to sztuka jest właśnie takim katalizatorem – mówi Marysia Pyrek, prezeska Fundacji.

Trzy młode kobiety i mężczyzna siedzą w centrum sztuki, miedzy nimi kolorowa rzeźba człowieka.

O działalności fundacji opowiada jej prezeska Marysia Pyrek. Fot. Michał Puszczewicz

Po trzech latach działalności w różnych zakamarkach TrójmiastaNowa Fala Kultury znalazła stałą przystań w sercu Gdyni. W sobotę, 2 marca otwarto przy ul. Derdowskiego 9-11 pierwszą, własną siedzibę fundacji. Było to możliwe dzięki wsparciu Urzędu Miasta, który bezpłatnie użyczył organizacji lokal. W otwarciu wzięli udział Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. innowacji oraz Jakub Ubych, wiceprzewodniczący Rady Miasta Gdyni.

W tym miejscu osoby w wieku 13-25 lat będą mogły skorzystać z taniego wsparcia psychologicznego – zarówno indywidualnego jak i grupowego oraz wziąć udział w warsztatach artystycznych, takich jak teatr, taniec, stretching z elementami baletu, ilustracja, mix media, moda alternatywna, dizajn czy rzeźba. Zajęcia prowadzone w bezpiecznej i przyjaznej atmosferze przez znane trójmiejskie artystki, pozwolą nastolatkom i studentom rozwijać kreatywność i autoekspresję.

Pracujące w przestrzeni artystki i psycholożki wyspecjalizowane są w pracy z młodzieżą neuroróżnorodną, nieheteronormatywną, doświadczającą kryzysów zdrowia psychicznego.

Na warsztaty można się zapisywać za pośrednictwem strony internetowej: falanowejkultury.pl.

1. edycja konkursu grantowego dla ROD – umowy podpisane!

Gdyński samorząd zakończył 1. edycję konkursu grantowego dla Rodzinnych Ogrodów Działkowych. To pilotażowy projekt, który ma na celu wsparcie finansowe poszczególnych ogrodów w częściach wspólnych ROD. W grudniowym naborze wzięło udział 16 ogrodów. Uzyskały łączne dofinansowanie na 2024 rok w kwocie 128 tys. zł. Umowy z działkowcami podpisał prezydent Gdyni Wojciech Szczurek.

We wtorek, 27 lutego delegacje gdyńskich Rodzinnych Ogrodów Działkowych spotkały się w Urzędzie Miasta z prezydentem Gdyni Wojciechem Szczurkiem, by podpisać umowy na dofinansowanie projektów w częściach wspólnych poszczególnych ogrodów.

– Rodzinne Ogrody Działkowe to trwała wartość w życiu naszego miasta. Wpisane są w dokument, jakim jest „Strategia rozwoju miasta”, w plany zagospodarowania przestrzennego, w studium rozwoju miasta. Każde działanie, które będziemy podejmować w przyszłości, to działanie, które ma na celu ochronę tego niezwykle cennego potencjału w życiu Gdyni – mówi prezydent Wojciech Szczurek. – Dziś podpisaliśmy umowy w pilotażowym programie wsparcia Rodzinnych Ogrodów Działkowych. To parę tysięcy złotych, które w całym ogrodzie działkowym realizują bardzo określoną potrzebę. Brak tych pieniędzy z budżetu powodował potrzebę opodatkowywania się na wspólne działania, a tak dzięki wsparciu miasta będzie można je lepiej i skuteczniej realizować.

W grudniowym naborze do 1. edycji konkursu grantowego wzięło udział 16 ogrodów, które po przejściu procedury uzyskały dofinansowanie na 2024 rok w łącznej kwocie 128 tys. zł, przy jednoczesnym wkładzie 32 tys. zł przez ROD. Wśród działań, które uzyskały dofinansowanie znalazły się m.in. nasadzenia, mała architektura czy zakup elementów gospodarczych i narzędzi ogrodniczych.

Sadzonka jabłoni złoej renety.

Złota reneta – symbol realizacji ogrodowych projektów. Fot. Przemysław Kozłowski

Podczas gdy prezydent Szczurek podpisywał umowy, wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju Marek Łucyk oraz wiceprzewodniczący Rady Miasta Gdyni Jakub Ubych wręczali działkowcom sadzonki jabłonek, z których wyrosną soczyste złote renety – mają one symbolizować realizowane projekty i staną się tradycją programu.

– Pierwsza pilotażowa edycja została stworzona przy ścisłym udziale przedstawicieli ROD. Już teraz możemy z optymizmem patrzeć w przyszłość i zapowiedzieć kolejny nabór. Zgodnie z przyjętą uchwałą będzie się odbywał w 4. kwartale. To co bardzo cieszy, to pozytywna ocena samych zainteresowanych! – mówi Jakub Ubych, wiceprzewodniczący Rady Miasta Gdyni i współautor programu.

Mężczyzna wręcza mężczyźnie torbę z sadzonkja jabłoni, w tle ludzie podpisują umowy na realizacje projektów działkowych.

Współautorem programu grantowego dla działkowców jest Jakub Ubych, wiceprzewodniczący Rady Miasta Gdyni (z lewej). fot. Przemysław Kozłowski

Polana na Witominie oddana mieszkańcom

Na Witominie powstała polana rekreacyjna sprzyjająca integracji lokalnej społeczności. Składają się na nią ścieżki, place zabaw, urządzenia do street workout’u oraz wybieg dla psów. To wszystko zachęca do spacerów, wypoczynku i uprawiania sportu. Polana na Witominie jest trzecim tego typu miejscem, które powstało w ramach rewitalizacji.

Przestrzeń przy granicy z Trójmiejskim Parkiem Krajobrazowym, między boiskiem klubu Arka, a skarpą przy ul. Uczniowskiej była rozległym, zielonym terenem, sąsiadującym z Trójmiejskim Parkiem Krajobrazowym. Okoliczni mieszkańcy przychodzili tu na spacery z czworonogami. Niegdyś zlokalizowane były tu korty tenisowe, jednak od ponad 10 lat teren był niezagospodarowany, bez ławek, z nieuporządkowaną roślinnością.

Projekt zagospodarowania polany powstał po serii konsultacji z mieszkańcami, dotyczących Gminnego Programu Rewitalizacji Miasta Gdyni. Uczestnicy spotkań oraz wypowiadający się w internetowych ankietach mieszkańcy Witomina, wyrażali chęć i potrzebę stworzenia na tym terenie dzielnicowego parku ze strefą wypoczynkową, sprzyjającą m.in. seniorom, miejscami do aktywności sportowej, zabaw z dziećmi oraz wydzielonej przestrzeni dla psów.

Na początku 2023 roku rozpoczął się pierwszy etap inwestycji, realizowany przez firmę Green Poland, wyłonioną w drodze przetargu. Wykonawca przejął teren inwestycji latem 2023 roku, prowadząc prace w trybie „zaprojektuj i wybuduj”. Prace rozpoczęto od rozebrania pozostałości fundamentów budynku i ogrodzenia dawnych kortów tenisowych, które znajdowały się na tym terenie. Usunięto elementy infrastruktury technicznej oraz wyrównano cały teren, zajmujący ok. 0,4 ha.

– Miejsce przeszło całkowitą odmianę, spełniając szereg nowych funkcji. To co można uznać za jedną z największych zalet to uniwersalność. W otoczeniu zieleni mogą odpocząć osoby spacerujące, bawić się najmłodsi, aktywnie spędzać czas odrobinę starsi, a także miłośnicy psów mogą szaleć ze swoimi czworonożnymi pupilami. Witomino zyskało ciekawą przestrzeń, która rewelacyjnie wpisała się w otoczenie sąsiadującego lasu, obiektów sportowych i zabudowy mieszkaniowej – mówi Jakub Ubych, wiceprzewodniczący Rady Miasta Gdyni.

Na witomińskiej polanie rekreacyjnej zieleń została uporządkowana, nasadzono nowe drzewa i rabaty z niską roślinnością. Wyznaczono oświetlone, prawie 500-metrowe ścieżki dla pieszych z nawierzchni mineralnej oraz miejsca postojowe dla osób z niepełnosprawnościami. Pojawiły się elementy małej architektury: ławki, śmietniki i tablice informacyjne. Na polanie zlokalizowano dwa place zabaw – dla dzieci starszych i młodszych. Na placu zabaw dla dzieci starszych znajduje się tor przeszkód, struktura do wspinania wraz z pieńkami do wspinania lub siedzenia. Młodsze dzieci mogą natomiast korzystać z piramidy linowej, trzech trampolin terenowych oraz huśtawki typu „bocianie gniazdo”. Oprócz urządzeń dla dzieci, na polanie znajdują się urządzenia sportowew strefie street workout, parkingi rowerowe, strefa siedzisk dla młodzieży, umożliwiająca obserwowanie rozgrywek na boisku Arki. Właściciele psów mogą korzystać ze wygrodzonego wybiegu dla czworonogów.

Zakres opracowania terenu polany nie dotyczył fragmentu w pasie graniczącym z lasem i boiskiem Arka. Jest to miejsce przeznaczone pod drugi etap realizacji inwestycji – jego dokładna funkcja zostanie określona podczas konsultacji z mieszkańcami po pewnym czasie korzystania z obecnej infrastruktury.  
Pierwszy etap zakończonych pod koniec 2023 roku prac nie objął także m.in. systemu odwodnienia i remontu schodów. Możliwość remontu jest uwarunkowana wcześniejszym uporządkowaniem spływu wód opadowych z bloków mieszkalnych na teren polany przez Spółdzielnię „Bałtyk”. Obecnie woda z terenu Spółdzielni zbierana jest korytkami betonowymi i odprowadzana w prostej linii na teren gminny za garażami.

Polana uzupełnia kompleks sportowo-rekreacyjny , na który składają się również boisko Arki i tereny przy SP 35,  z których – po godzinach otwarcia szkoły – mogą korzystać wszyscy mieszkańcy.

Wartość umowy z firmą Green Poland opiewała na 947 948,70 zł brutto.

Projekt Gdynia odNowa: Rewitalizacja zachodniej części dzielnicy Witomino-Radiostacja jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020.