Gdynia wspiera Chersoń. Ruszył kolejny transport z pomocą

To jedna z największych katastrof wojennych na terenie Ukrainy – zniszczenie Zapory Kachowskiej na Dnieprze. Skutki tej tragedii grożą wywołaniem katastrofy humanitarnej. Dlatego Gdynia nie mogła zostać obojętna na potrzeby naszych sąsiadów i zorganizowała akcję pomocową dla mieszkańców z okolic Chersonia. W jej przygotowaniu pomogły również organizacje non profit – Fundacja Międzynarodowy Ruch Latających Plecaczków / Flying Bag oraz Fundacja RC z Gdańska. W czwartek do Chersonia wyruszył transport z niezbędnymi artykułami.

To jedna z największych tragedii wywołana działaniami wojennymi Rosji na terenie Ukrainy. Zniszczenie Zapory Kachowskiej na Dnieprze wywołało ogromne straty, w tym również zagrożenie życia i katastrofę humanitarną. Dlatego zarówno przez kanały związane ze służbami wojewódzkimi, jak i bezpośrednio od osób będących na terenie katastrofy – do Gdyni płynęły prośby o wsparcie w tak podstawowych sprawach jak np. woda zdatna do picia.

Gdyński samorząd podjął się przygotowania bezpośredniego transportu w rejon Chersonia – w porozumieniu z osobami świadczącymi usługi pomocowe w tym rejonie, w tym m.in. Fundacją Międzynarodowy Ruch Latających Plecaczków / Flying Bag. Dzięki temu do potrzebujących trafi woda, środki higieny osobistej oraz dezynfekcji, a także obuwie (w tym kalosze), w którym można prowadzić prace porządkowe. W transporcie z Gdyni znalazło się: 15 paletbutelkowanej wody spożywczej, 2 palety środków do dezynfekcji i 2 palety obuwia, które nadaje się do prowadzenia prac porządkowych.

Transport wyruszył z Gdyni spod stadionu miejskiego w czwartek, 22 czerwca po południu. Przed wyjazdem ciężarówki na stadionie miejskim pojawili się prezydent Gdyni Wojciech Szczurek, wiceprezydenci: Marek Łucyk, Michał Guć i Bartosz Bartoszewicz, wiceprzewodniczący Rady Miasta Gdyni – Jakub Ubych oraz Daria Balabai z Fundacji RC i Ihor Vashchuk z Fundacji Międzynarodowy Ruch Latających Plecaczków / Flying Bag. Bardzo miłym gestem było przekazanie na ręce prezydenta Gdyni grafiki przedstawiającej Chersoń autorstwa ukraińskiego artysty oraz kilku prac plastycznych wykonanych przez ukraińskie dzieci.

Obecni na stadionie złożyli swoje podpisy na ukraińskiej fladze, która razem z transportem trafi do Chersonia. Prezydent Gdyni dodał jeszcze napis: witamy i życzymy zwycięstwa!

To kolejne wsparcie ze strony mieszkańców Gdyni, gdyńskiego samorządu i przedsiębiorców na rzecz walczącej Ukrainy. Tym razem przerwana tama w Kachowce i wielka powódź – stąd Chersoń i okolice. Chcemy, żeby ta pomoc to nie tylko było konkretne, realne wsparcie – ono dzisiaj jest oczywiście najważniejsze – ale także wyraz tego, że pamiętamy o walczącej Ukrainie i że z całego serca trzymamy kciuki za jej zwycięstwo w tej strasznej wojnie – mówi Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni.

– To wyjątkowy transport, ponieważ w tym momencie na terenie, gdzie jest prawdziwa klęska humanitarna, potrzeby są wręcz nieograniczone. Jedną z podstawowych potrzeb jest woda butelkowana, którą można rozdawać osobom, które w tym miejscu nie mają do niej dostępu. Ale również niezwykle potrzebne są środki czystości, dezynfekujące i obuwie, dzięki któremu osoby będące tam na miejscu, będą mogły sprzątać po tym, co się wydarzyło w ostatnich tygodniach. Nie bez znaczenia jest również pomoc społeczności ukraińskiej, ponieważ transport dojedzie na miejsce w około cztery dni i to jest wręcz rekordowy czas, patrząc na to, na jaki teren objęty zagrożeniem i linią wojny będziemy musieli to dostarczyć – dodaje Jakub Ubych, wiceprzewodniczący Rady Miasta Gdyni.