Sztuka i zdrowie psychiczne. Fala Nowej Kultury w Gdyni

W sobotę, 2 marca przy ul. Derdowskiego 9–11 otwarto nową przestrzeń sztuki i ukojenia dla nastolatków i studentów. Fundacja Fala Nowej Kultury po trzech latach działalności w różnych zakamarkach Trójmiasta, znalazła przystań w centrum Gdyni. Otwarcie pierwszej, własnej siedziby było możliwe dzięki wsparciu Urzędu Miasta, który bezpłatnie użyczył fundacji lokal.

Do Gdyni nadpłynęła Fala Nowej Kultury – fundacja, która łącząc działania artystyczne i prozdrowotne działa na rzecz psychicznego dobrostanu młodych ludzi.

Według danych zebranych przez Fundację GrowSpace w Polsce w 2023 roku miało miejsce 2 139 prób samobójczych wśród młodzieży, z czego najwięcej z nich, bo aż 406 zdarzyło się w województwie pomorskim.

– Nie można przejść obok takich statystyk obojętnie – trzeba tworzyć miejsca, w której młodzież nie tylko otrzyma profesjonalne wsparcie psychologiczne, ale także, gdzie odzyska sprawczość i możliwość realnego wpływu, wzmocni swoją pewność siebie, dostanie przestrzeń na mówienie o sobie, swoich problemach i doświadczeniach. U nas to sztuka jest właśnie takim katalizatorem – mówi Marysia Pyrek, prezeska Fundacji.

Trzy młode kobiety i mężczyzna siedzą w centrum sztuki, miedzy nimi kolorowa rzeźba człowieka.

O działalności fundacji opowiada jej prezeska Marysia Pyrek. Fot. Michał Puszczewicz

Po trzech latach działalności w różnych zakamarkach TrójmiastaNowa Fala Kultury znalazła stałą przystań w sercu Gdyni. W sobotę, 2 marca otwarto przy ul. Derdowskiego 9-11 pierwszą, własną siedzibę fundacji. Było to możliwe dzięki wsparciu Urzędu Miasta, który bezpłatnie użyczył organizacji lokal. W otwarciu wzięli udział Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. innowacji oraz Jakub Ubych, wiceprzewodniczący Rady Miasta Gdyni.

W tym miejscu osoby w wieku 13-25 lat będą mogły skorzystać z taniego wsparcia psychologicznego – zarówno indywidualnego jak i grupowego oraz wziąć udział w warsztatach artystycznych, takich jak teatr, taniec, stretching z elementami baletu, ilustracja, mix media, moda alternatywna, dizajn czy rzeźba. Zajęcia prowadzone w bezpiecznej i przyjaznej atmosferze przez znane trójmiejskie artystki, pozwolą nastolatkom i studentom rozwijać kreatywność i autoekspresję.

Pracujące w przestrzeni artystki i psycholożki wyspecjalizowane są w pracy z młodzieżą neuroróżnorodną, nieheteronormatywną, doświadczającą kryzysów zdrowia psychicznego.

Na warsztaty można się zapisywać za pośrednictwem strony internetowej: falanowejkultury.pl.