Rodzinne Ogrody Działkowe z programem grantowym

To bardzo ważny moment we współpracy miasta z Rodzinnymi Ogrodami Działkowymi. Rada Miasta Gdyni podjęła uchwałę, dzięki której zarządy ROD mogą składać wnioski o dofinansowanie projektów na poprawę warunków działkowiczów.

Uchwała, jak i sam program wsparcia są efektem rozmów kolegium prezesów gdyńskich ROD z prezydentem Gdyni Wojciechem Szczurkiem. To kolejny obszar, w którym współpraca posiada wymiar formalny oraz bardzo precyzyjnie wspiera przestrzeń, która pośrednio dotyka tysiące mieszkańców naszego miasta. 

– W ostatnich latach Rodzinne Ogrody Działkowe stały się bardzo popularne wśród młodszych pokoleń mieszkańców. To budujące, jak również potwierdzające znaczenie tych przestrzeni w tworzeniu zrównoważonej tkanki miejskiej – mówi Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni.

Regularne spotkania z kolegium prezesów ROD są nie tylko gdyńską tradycją, ale również przykładem modelowej współpracy. To czas, gdy prowadzone rozmowy pozwalają wypracować często proste do rozwiązania zagadnienia, mające jednak istotne znaczenie dla codzienności użytkowników ogródków działkowych. 

– Spotkania z przedstawicielami ROD-ów pozwalają bardzo precyzyjnie rozpoznać problemy, a następnie przejść do ich rozwiązania. Katalog zagadnień jest szeroki, część z działań udaje się przeprowadzać bardzo szybko i sprawnie. Zima nie kojarzy się z czasem dużej aktywności w ogrodach działkowych, jednak to bardzo ważny czas dla ich zarządów, aby przygotować się na nowy sezon – mówi Marek Łucyk, wiceprezydent ds. rozwoju.

Jednym z punktów spotkania była dyskusja związana z wnioskami, przygotowywanymi przez zarządy ROD o dofinansowanie projektów. Czas na ich złożenie mija na początku grudnia, wtedy także nastąpi ich ocena i informacja o przyznanych środkach na działania w 2024 roku

– Zainteresowanie programem i zaangażowanie w to, aby powstał było bardzo duże ze strony kolegium prezesów ROD. Każdy z ogrodów ma swoje potrzeby, stąd konieczne było stworzenie szerokiego programy wsparcia. W czasie spotkania omówione zostały szczegóły związane z dokumentami, ale co warto zauważyć część z przedstawicieli miało już gotowe do złożenia wnioski – mówi Jakub Ubych, wiceprzewodniczący Rady Miasta Gdyni.

Program wsparcia Rodzinnych Ogrodów Działkowych to nowe działanie, które zostało przyjęte uchwałą Rady Miasta Gdyni. Dzięki niemu możliwe jest uzyskiwanie wsparcia finansowego, np.: na zakup sprzętu ogrodniczego czy rozbudowę infrastruktury części wspólnych. Wnioski mogą złożyć zarządy ROD, które znajdują się na terenie Gdyni.